Hoppa till innehållet
T
Tripplo
Crystal Waters – bild 1
Crystal Waters – bild 2
Crystal Waters – bild 3
Crystal Waters – bild 4
Crystal Waters – bild 5
Crystal Waters – bild 6
Crystal Waters – bild 7
Crystal Waters – bild 8

Kort sagt: Tripplos AI-analys omfattar ett urval av 60 gästrecensioner av Crystal Waters. I urvalet lyfter gästerna fram Servicen & personalen, Maten & restaurangerna och Rummen. De vanligaste klagomålen: Många rum är små, med ont om förvaring och trångt badrum. Många tycker att rummen är för små för priset.

Lefkas, Grekland

Crystal Waters

5-stjärnigt hotell
Crystal Waters ligger i Nikiana och har en friformad utomhuspool samt en solterrass med solstolar. Faciliteterna inkluderar en modern restaurang, en bar och en 24-timmarsreception. Gratis wi-fi finns i alla utrymmen.
5-stjärnigt hotell
Lefkas, Grekland
19,5 km till Aktion National Airport (Preveza) (PVK)
3 pooler
Gratis parkering
Gratis Wifi
Rökfria rum
Spa
Flygplatstransfer

Tripplos sammanfattning baserad på gästrecensioner

Tripplos analys · Uppdaterad 6 oktober 2026 · Så granskar vi hotell

För den som söker modern minimalistisk arkitektur och utmärkta matställen på plats är Crystal Waters ett utmärkt val. Gästerna kan äta på samtida grekiska restauranger på området. Observera dock avståndet från centrala Lefkada Town och de närliggande strändernas klappersten.

Crystal Waters är en sofistikerad tillflyktsort på en sluttning i Nikiana, känd för sin samtida design och sina terrasserade poolområden. Det passar utmärkt för resenärer som söker en lugn bas med hög servicenivå för att utforska den joniska kusten.

Gästerna ger 9,3 av 10 — snittet för de 4 hotell vi listar på Lefkas är 9,2.

  • Anläggningen har tre distinkta poolområden med organiska former och terrasserade solytor. Denna layout ger gästerna varierade miljöer för avkoppling och förhindrar trängsel under dagen.
  • Två restauranger fokuserar på regionala råvaror och moderna matlagningstekniker, vilket ger en matupplevelse av hög klass på plats. Menyerna balanserar väl mellan formella middagar och avslappnade rätter vid poolkanten.

Är hotellet rätt för dig?

Boka om du vill ha

  • Resenärer som vill ha design och pooler på samma ställe
  • Resenärer som lägger märke till arkitektur och inredning
  • Gäster som lägger upp dagen kring poolen

Priser på Crystal Waters

Vid vår senaste kontroll (16 september 2026) kostade 2 nätter för två vuxna från 288 € totalt (144 € per natt).

Tripplo kontrollerar priserna dagligen för två vuxna cirka en månad framåt, i EUR. Dina datum kan skilja sig — sök på dina datum för att se lediga rum och aktuella priser.

Typiskt pris per natt: 163 €. Lägst 144 € (incheckning 16 okt.), högst 187 € (incheckning 2 okt.).

Vistelser som börjar en fredag eller lördag kostar omkring 13 % mer per natt än de som börjar söndag–torsdag.

Pris per natt för incheckning 22 sep.–16 okt., mätt dagligen av Tripplo för 2 nätter och två vuxna, en månad fram.

Foton från tidigare hotellgäster

Foton tillhandahålls av Google

Vad gästerna faktiskt säger

Tripplos AI-analys bygger på ett urval av 60 gästrecensioner. Texterna kan vara förkortade. Omnämnandena räknas efter AI-klassificering och beskriver urvalet, inte alla gästers upplevelser.

Urvalet följer hur Booking.com och Google sorterar recensioner, och de lyfter fram nöjda gäster först – kritik är därför underrepresenterad. Läs nackdelarna nedan och de senaste recensionerna på Booking.com innan du bokar.

Maten & restaurangerna

  • +Utmärkt och varierad frukost med färska råvaror
  • +Mycket beröm för restaurangmaten och cocktailerna
  • +Gott om ställen att äta på inom anläggningen
  • –Lång väntan på bord vid frukosten när hotellet är fullt
  • –Dyra restauranger, och en del tycker att middagen inte håller frukostens nivå
  • –En del blir besvikna på frukosten, där äggen inte lagas på beställning
”Maten i restaurangen var helt enastående, och restaurangpersonalen var otroligt uppmärksam.” — gäst, översatt

Servicen & personalen

  • +Vänlig och hjälpsam personal som gör det lilla extra
  • +Uppmärksam personal vid frukosten och i restaurangerna
  • +Snabb hjälp vid problem, som borttappat bagage eller rumsbyte
  • –Vissa fel, som en trasig madrass, åtgärdas aldrig
  • –Långsam service i sushirestaurangen en stressig kväll
  • –Rummen är inte klara vid utlovad incheckningstid
”Personalen är så vänlig och hjälpsam, och alla verkade genuint glada över att vara där.” — gäst, översatt

Poolen, stranden & aquaparken

  • +Flera fina pooler utspridda över anläggningen
  • +Rena poolområden med handdukar
  • +Stranden och bra bad i havet på gångavstånd
  • –Poolerna blir trånga och solstolarna tar slut tidigt
  • –De privata poolerna är små doppooler med lite avskildhet
”Personalen var så vänlig, och utbudet av pooler var helt fantastiskt.” — gäst, översatt

Rummen

  • +Snygga, moderna och bekväma rum
  • +Vissa rum har egen pool och balkong
  • +Sköna sängar och bra luftkonditionering
  • –Många rum är små, med ont om förvaring och trångt badrum
  • –Mycket trappor, både upp till och inne i vissa rum
  • –Myggor och luftkonditionering som inte räcker till i vissa rum
”Rummet var utmärkt, rent och modernt och lagom stort. Härlig balkong och egen pool.” — gäst, översatt

Skick & renlighet

  • +Skinande rent överallt
  • +En välskött anläggning som känns ny
  • –Avloppslukt i vissa rum och badrum
  • –Vissa rum, gymmet och spat ser slitna ut
”Anläggningen är mycket välskött, och rummen är bekväma och skinande rena.” — gäst, översatt

Läget

  • +Gångavstånd till stranden, tavernor, butiker och kaféer
  • +En bra bas för att utforska Lefkada
  • +Fin havsutsikt
  • –En del tycker att det är långt till matbutiker och resten av ön
  • –Begränsad havsutsikt från vissa rum
  • –Ingen direkt tillgång till havet
”Att kunna promenera till stranden, tavernorna, butikerna och kaféerna.” — gäst, översatt

Ljudnivån

  • +Lugn och rofylld stämning, särskilt utanför högsäsong
  • –Rum nära köket störs av ljud från tidig morgon till sen kväll
  • –Barn vid poolen från tidig morgon, så inget för den som söker lugn
”Vår svit låg precis intill köket och var bullrig från tidig morgon till sent på kvällen.” — gäst, översatt

Prisvärdheten

  • +En del gäster tycker att de får full valuta för pengarna
  • –Många tycker att rummen är för små för priset
  • –Dyr mat och dryck i restaurangerna
  • –En del menar att de privata poolerna inte motsvarar priset
”Vänlig personal och moderna rum, men sammantaget lite överprisat för vad man får.” — gäst, översatt

Vill du gå djupare?

Ladda ner Tripplo-rapporten för Crystal Waters — hela kategorianalysen, rumsguiden, prisanalysen och alternativen som PDF.

Vanliga frågor

Hur långt är det från Crystal Waters till flygplatsen?

Crystal Waters ligger 19,5 km från Aktion National Airport (Preveza) (PVK).

Hur långt är det från Crystal Waters till centrala Lefkas?

Crystal Waters ligger 8,6 km från centrala Lefkas.

Vad tycker gästerna om Crystal Waters?

Crystal Waters har 4,7 av 5 på Google, baserat på 1 060 recensioner. På Booking.com är betyget 9,3/10 från 398 gästrecensioner.

Hur många stjärnor har Crystal Waters?

Crystal Waters är ett 5-stjärnigt hotell.

Vilka faciliteter har Crystal Waters?

Crystal Waters erbjuder 3 pooler, gratis parkering, gratis Wifi, rökfria rum, spa och flygplatstransfer.

Väder & vattentemperatur – Lefkas

Just nu: 22° i luften · 25° i vattnet

Snitt dagstemperatur (°C)Vatten (°C)Varmaste månaderna
Data: Open-Meteo

Fler hotell i Lefkas

Se alla hotell i Lefkas

Se priser

2 nätter

Välj datum för att se aktuella priser

Från
Se pris
Kontrollera tillgänglighet

Inga avgifter från Tripplo – du bokar direkt hos vår partner

Vi kan få provision om du bokar via länken – utan extra kostnad för dig, och det påverkar aldrig våra rankningar.

Loading map...

Crystal Waters Lefkada, Provincial Road of Lekfada - Nydri, Νικιάνα, Nikiana 311 00, Greece